(Lazilla ailesi olarak biz; sizler için yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda ve uzman bilgisi dahilinde bu bilgilere ulaşmaktayız.)

 

Metabolizmamız  gün içerisinde olduğu gibi  uyku saatlerinde de çalışmaya devam etmektedir. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında geçen ortalama 12 saatlik süre içerisinde vücut tüm besin öğelerini kullanmaktadır. Sabah kahvaltısı yapılmadığı taktirde beyne ulaşan enerji miktarında ciddi bir düşüş yaşanmaktadır. Yorgunluk, baş ağrısı, dikkat azalması gibi durumlar enerji  azalması nedeni ile oluştuğundan, bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına kahvaltı yapımına dikkat etmemiz gerekmektedir.

 

YETERLİ VE DENGELİ KAHVALTI;

  • Yeterli ve dengeli kahvaltı günlük enerji ihtiyacının %33’ lük bölümünü karşılamaktadır.
  • Kan şekerinin düzenlenmesi yorgunluk ve açlık ihtiyacı nedeni ile günlük kahvaltımız içerisinde protein içeren besinlerin yer alması gerekmedtedir.
  • Kahvaltıda tüketilen meyve ya da sebzenin kan kolesterol düzeyini düşürmede de etkili olduğu bilinmektedir. En azından kahvaltıda bir bardak süt içmek, bir adet portakal, domates, salatalık ve benzeri bir sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adımdır

ÇOCUKLAR BİZİM GELECEĞİMİZ  MUTLAKA KAHVALTI YAPMALARINI SAĞLAYINIZ;

Gelişimde en büyük unsur yeterli ve dengeli beslenmedir. Bu nedenle çoçuklarımızın günlük öğünlerine dikkat etmemiz gerekmektedir. Kahvaltı, günlük öğünlerimiz arasında en önemlisidir. Kemik gelişimine katkısı nedeni ile çocukların kahvaltısında daima bir bardak süt bulunmalıdır. Süt içmeyen çocukların yeterli peynir ya da yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır. Meyve ya da meyve suyu her kahvaltıda bulunması gereken besinlerdendir. Meyve yerine domates, biber, havuç gibi sebzeler de yenilebilir.

  • Bir bardak süt
  • Bir ince dilim beyaz peynir
  • 5-6 adet zeytin
  • Bol domates, salatalık, yeşillik
  • 1-2 dilim tam buğday ekmeği

Yeterli besin öğelerinin bünyeye alınması için yeterli olacaktır.