İşi, ailesi, arkadaşlari, akrabalari ve sosyal çevresi arasinda son sürat koşuşturan ve her şeye yetişmeye çalişan bireyler ciddi psikolojik sorunlar yaşama olasiliklari da yüksek oluyor.

Stres sonucunda gergin, sinirli, öfkeli bir ruh haline giren çalişan bireyler, sorunlarin farkina varip, kendilerine yüklenmeyi artirdikça, depresyon ve panik ataklara da zemin hazirlamiş oluyorlar…

İtalyan gazeteci Cinzia Sasso ve yönetici Susanna Zucchelli, ”Un”ora solo io vorrei” (Yalnizca bir saat isterdim) kitaplarinda, zaman hirsizlarina karşi bir dizi tavsiye sunuyorlar. Yazarlarin, kendisine zaman ayirmak isteyenler için dokuz altin kurali var. Sikintisini azaltmak ve gününü doğru yönetmek isteyenler bu listenin bir özetini aşağida bulabilirler.

Dokuz Altın Kural

  1. Her gece bir sonraki gün yapacağiniz en önemli ilk beş işi bir kağida yazin.
  2. Bir işi asla yapamam demek yerine, onu yerine getirmek için ne kadar zaman gerekeceğini düşünün ve kendinize belirli bir süre tayin edin.
  3. Günlük görevlerinizin ne kadar zaman gerektirdiğini ölçün. Planlarinizi yaparken bu sabit süreleri daima hesaba katin.
  4. Zaman nakittir. Maliyet ve fayda analizi yapin. Aşiri zaman gerektiren ancak verimli sonuçlar elde edemeyeceğiniz işleri reddedin.
  5. Delege Etmeyi Öğrenin: ”Ben daha çabuk veya daha hizli yaparim” düşüncesinin cazibesine tüm gücünüzle karşi koyun.
  6. Saygi Görmeyi Talep Edin: (Özellikle de kendinizden) “Zamanim yok” deme cesaretini edinin. Acil diye gelen işlerin gerekli olmayanlarini yapmayin.
  7. Sizi gevezelikleriyle meşgul edenler ve kendi işlerini hep en önce yaptirmaya zorlayanlara dikkat edin. Trafikte veya kuyrukta bekleme sürelerini dikkate alin, bunlardan kaçmanin yollarini arayin.
  8. Haftalık tatil günlerini mutlaka şehrin kalabalığından uzakta sevdiğiniz insanlar ile doğal ortamlarda geçirmeye dikkat edin.
  9. Acelecilik hastaliği diye tanimlanan fazla iş yüklenmek ve altindan nasil kalkacağini bilememek durumuna düşmeyin. Stresin yarattiği sikinti, endişe ve gerginlikten korunmanin yolu gerçekçi planlamadan geçmektedir.